- Diagnostični pregledi specialistične narave (bolečine v mišicah, sklepih, poškodbe pri športu, bolečine v vratu in rokah, bolečine v križu in nogah, posvet in svetovanje o fizioterapiji, ortopedskih operacijah in uporabi ortopedskih pripomočkov)
- Pregledi za TO (telesno okvaro )in DPP (dodatek za pomoč in postrežbo)
- Pregledi in mnenja za invalidsko komisijo (IK)
- Strokovni pregledi za določanje odstotka invalidnosti po telesnih poškodbah, ki se uporabljajo za urejanje zavarovalniškega statusa
- Terapijske blokade sklepa in hrbtenice
- Punkcija sklepov, cist in burs, protibolečinske infuzije
Ultrazvočni pregledi mišično skeletnega sistema
Ultrazvok je nepogrešljiva preiskava (linearna sonda 5-11 MHz) pri ortopedskem pregledu bolnika. Omogoča nam opazovati kite in mišice, prisotnost proste tekočine v sklepih, izliv krvi med mišičnimi vlakninami, položaj sklepnih teles in prisotnost vnetja ob kitah in sklepih. Pod ultrazvočnim nadzorom je mogoče punktirati sklep, evakuirati hematon in aplicirati intraartikularno injekcijo »blokado«.
Prednosti ultrazvoka pred drugimi diagnostičnimi metodami so:
- neinvazivnost
- enostavnost uporabe
- ni ionizirajočega sevanja
- možnost ponavljanja pregledov in neposredno spremljanje zdravljenja
Muskoloskeletni ultrazvok je mogoče uporabiti pri novorojenčkih, dojenčkih, adolescentih, odrasli dobi kot tudi pri starostnikih. V naši ustanovi uporabljamo ultrazvok z visoko resuluciojsko multifrekvenčno linearno sondo 5 -11 MHz. Vsak ultrazvočni pregled je potrebno dokumentirati na papirju, filmu, videokaseti, optičnem disku ali digitalni obliki.
Elektromiografija (EMG) je metoda registriranja električnih pojavov v mišičevju. Na zaslonu osciloskopa opazujemo električna dogajanje v mišicah v obliki valov. Glede na obliko in intenzivnost valov določimo mesto obolenja, to tehnologijo pa lahko uporabljamo tudi za spremljanje uspešnosti zdravljenja.
Elektrodiagnostične preiskave perifernega živčevja so izredno koristne pri obravnavi okvar in bolezni perifernega živčnega sistema. Preiskava v obliki elektrodiagnostične preiskave perifernega živčevja načeloma le bolj natančno osvetli razmere in stanje; le redkokdaj se zgodi, da bi tovrstna preiskava dejansko razkrila okvaro živčevja ali mišičja, če pred tem to ni bilo ugotovljeno pri kliničnem pregledu. Zagotovo pa EMG precizira pogoje opazovanja in omogoča bolj natančno oblikovanje diagnoze.
Preiskava je invazivna, nekoliko boleča, opravlja se brez premedikacije in sledi po predhodnem specialističnem pregledu. Na elektrodiagnostično preiskavo sodijo pacienti, kjer obstaja sum »Sy« zapestnega prehoda (N.medianus, N.unaris), »Sy« cubitalnega kanala (N.unaris), radikulopatijo (kompresijska okvara živčne korenine), polinevropatije (sistemske okvare živcev) in mononevropatije (okvare posamičnih perifernih živcev).
Ob ustrezni napotitvi bolnika na elektromiografsko preiskavo lahko pričakujemo dodatne podatke, pomembne za zdravljenje pacienta ali za boljšo oceno napovedi zdravljenja bolezni.
Za osteoporozo na svetu trpi okoli 200 milijonov ljudi, po ocenah strokovnjakov samo v Sloveniji več kot 140 tisoč. V starosti nad 50 let bo osteoporozni zlom utrpela vsaka tretja ženska in vsak peti moški. Gre za bolezen, zaradi katere postanejo kosti krhke in lomljive. Take kosti se hitreje zlomijo, že majhen padec lahko povzroči zlom. Osteoporoza ne boli in večina ljudi ne ve, da jo ima, dokler se kost ne zlomi. Takrat je bolezen že zelo napredovala. Zlom zapestja je po navadi prvi opozorilni znak osteoporoze. Zlomi vretenc zmanjšujejo gibljivost, spremenijo zunanji videz (zmanjšanje telesne višine, ukrivljen hrbet) in so vzrok za bolečine v hrbtu.
Najnevarnejši zlom zaradi osteoporoze, je zlom kolka, ki običajno spremeni življenje bolnika. Zaradi zloma kolka celo umre kar 20 % bolnikov že v prvem letu po zlomu. Preden se kost zlomi, osteoporoza ne povzroča nobenih težav, zato jo imenujemo “tiha bolezen”. Osteoporozo odkrijemo s rentgensko preiskavo, ki jo imenujemo denzitometrija (DXA). Preiskava je neboleča in varna, saj je sevanje izrazito majhno. Denzitometrija na vašo pobudo oziroma na priporočilo vašega zdravnika opravimo v naši ambulanti. Za preiskavo ne potrebujete napotnice, saj je storitev samoplačniška.
Najmočnejše orožje v obrambi pred razvojem osteoporoze so močne kosti. Kostna masa se veča do približno 30. leta starosti, nato se začne počasi manjšati. Kakšno maksimalno kostno maso bomo dosegli, je v 60-80 % odvisno od naših genov in od spolnih hormonov (moški imajo močnejše kosti kot ženske). Sami pa lahko pripomoremo k večji kostni masi v 20-40 % s pravilno prehrano in zdravim načinom življenja – z redno telesno aktivnostjo in opuščanjem slabih razvad kot sta kajenje in prekomerno uživanje alkohola. Kalcij in vitamin D sta nujno potrebna za gradnjo zdravih kosti: kalcij se vgrajuje v kosti in jim daje trdnost, vitamin D pa omogoča prehod kalcija iz črevesja v kri in kosti. Zdravljenje osteoporoze je pomembno zato, ker z njim preprečujemo zlome kosti.
Pri tem so nekatera zdravila bolj, druga pa manj učinkovita. Za vsa zdravila velja, da jih je treba neprekinjeno jemati vrsto let. Bistveno bolj so učinkovita, če med njihovim jemanjem svojim kostem zagotovimo tudi dovolj kalcija in vitamina D ter redno telovadimo. Pomembno je, da zdravila za zdravljenje osteoporoze, vključno s kalcijem in vitaminom D, jemljemo redno in po navodilih zdravnika ali farmacevta.
ULTRAZVOK ožilja opravljamo:
Pri sumu na težjo obliko ateroskleroze, kjer z meritvami hitrosti pretoka ugotavljamo stopnjo zožitve žile Pri sumu na trombozo žil, kjer ocenimo stopnjo in prikažemo mesto tromba
- ULTRAZVOK ŽIL: arterije na vratu s pregledom lahko ocenimo stopnjo zožitev na žilah in s tem motnjo v prekrvavitvi možganov. Na preiskavo sodijo pacienti ki imajo pogoste vrtoglavice, šumenje v ušesih, ponavljajoče se nezavesti, prehodne izgube vida in ohromelosti, stanja po preboleli možganski kapi in za oceno razširjenosti ateroskleroze.
- ULTRAZVOK ŽIL: arterije na nogah in rokah s preiskavo ocenimo prekrvavitev udov in mesto oziroma stopno zožitev. Na preiskavo sodijo pacienti ki imajo bolečine v nogah pri hoji in mirovanju, občutek hladnih nog in mravlinčenja, osebe ki so prebolele srčni infarkt ali možgansko kap, osebe ki se zdravijo zaradi sladkorne bolezni ali zvišanega pritiska.
- ULTRAZVOK ŽIL: aorte v trebuhu s preiskavo ugotovimo morebitne razširitve ali obloge na aorti, pregledamo potek žile v trebuhu in ocenimo njeno velikost in obloge. Na preiskavo sodijo tisti ki opažajo utripajočo spremembo v trebuhu ali imajo bolečine v trebuhu.
- ULTRAZVOK ŽIL: vene na nogah s preiskavo ugotovimo funkcijo globokih in povrhnjih ven, motnje v pretoku, tromboze in ocenimo sposobnost za operacijo varic. Na preiskavo sodijo pacienti ki opažajo otekline na nogah, bolečine, krče, krčne žile, razjede ali stanja po preboleli trombozi.
- ULTRAZVOK ŠČITNICE IN BEZGAVK: naredimo za oceno strukture, prekrvljenosti in velikosti ščitnice in žlez slinavk. Opravimo pregled morebiti povečanih bezgavk ali drugih sprememb na vratu.
- Nevrološki pregled, ocena in zdravljenje nevrološkega kliničnega statusa.
- Ultrazvočna obravnava (UZ) bolnikov s sumom na žilni vzrok nevrološke simptomatike.
- Obravnava bolnikov z možgansko kapjo, glavoboli, motnje spomina, okvare živcev,…
- Elektromiografija (EMG) – spodnjih in zgornjih okončin.
Po pregledu nevrolog opredeli bolezen, vas napoti na potrebne nadalnje diagnostične preiskave (MR, CT, UZ, EMG) in odredi ustrezno zdravljenje.
Med pogostejšimi nevrološkimi boleznimi so glavoboli, nevropatske bolečine, bolečine po možganskem petresu, stanja po možganski kapi, epilepsije, multipla skleroza, Mb Parkinskon, motnje spomina,….
V nevrološki amblanti razpolagamo s sodobno ultrazvočno diagnostiko (UZ – color doppler), žilnih bolezni in elektromiografsko (EMG) diagnostiko koreninskih okvar na hrbtenici in perifernih živcev.